שרתים לעסקים

שרתים לעסקים, שרת דואר Exchange, שרת קבצים, שרת גיבוי ושרתי Terminal

התקנה תחזוקת שרתים:

תחזוקת שרתים והתקנתם הינה דבר חשוב לארגון ומצריכה ידע ונסיון רב,ראשית בכדי לקבוע האם יש צורך בשרת יש לבדוק ולמפות את רשת המחשבים,התכנות השונות אותן פעילים במשך העבודה השוטפת , כמות המחשבים וצורת העבודה המתבקשת ע"י הלקוח.
מהו בעצם שרת ? שרת הינו מחשב חזק במיוחד הבנוי מחומרים עמידים יותר מתחנת עבודה רגילה ,בעל מאווררים חזקים במיוחד וחומרה המתאימה למערכות הפעלה של שרתים .על השרת (רצוי מותג של IBM,HP,DELLׂ( תותקן מערכת הפעלה windows server או מערכת הפעלה אחרת המותאמת לשרתים .ישנן מערכות הפעלה של סרברים כגון (sbs)windows small business server 2011 לעסקים קטנים ובינוניים במערכת זו כלול גם שרת הדואר EXCHANGE שבעזרתו אפשר לשתף יומנים ולנתב את הדואר למשתמשים השונים.
ישנם עסקים קטנים בהם לא תמיד יש צורך בשרת,עסק קטן עד שמונה מחשבים במקרים רבים אינו זקוק לשרת ויכול להסתפק בתחנת עבודה רגילה חזקה שאליה מנותבים הקבצים מכל המחשבים.

שרתי Dell Tower

הסיבה העקרית לנתב לשרת או מחשב מעין שרת את הקבצים הינה ריכוז החומר על מחשב אחד המקל על גיבוי החומר של כל המשתמשים וכן להוסיף בייתר קלות תחנות נוספות לרשת המחשבים ולנתבן לשרת.
חשוב שבשרת יהיה אמצאי גיבוי יעיל ובעל קיבולת גדולה בכדי להכיל את כל החומר שיש לגבות,בשרת ישנה תכנת גיבוי יעילה במיוחד למי שאין ברשותו תכנת גיבוי שבעזרתה אפשר לגבות על כוננים חיצוניים ופנימיים ע"פ תיזמון שייקבע ע"י מנהל רשת המחשבים.
דבר נוסף שחשוב שיהיה מחובר לשרת הוא אל פסק (UPS) המגן על השרת מנפילות מתח והפסקות חשמל,במקרה של הפסקת חשמל האל פסק יודע לכבות את השרת בצורה אופטימלית ונכונה וזאת בעזרת תכנה המגיעה עם האל פסק,נפילת מתח בשרת שאינו מחובר לאל פסק מהווה סיכון לשרת ולחומר הנמצא בו.
אנטי וירוס לשרתים-אנטי וירוס עדכני הבנוי במיוחד לשרתים חייב להיות מותקן על השרת ולהגן עליו מפני חדירת וירוסים וזאת מהסיבה הפשוטה שכל החומר של האירגון נמצא על השרת ויכול להשתבש ולהימחק ,וכן הגיבויי יכול לגבות קבצים נגועים בוירוס דבר שייסכן את הגיבוי וישאיר את העסק ללא מענה במקרה של קריסת השרת.כמו כן האנטי וירוס מתעדכן באופן אוטומטי ומעדכן את תחנות העבודה.

סוגי השרתים הנפוצים:

שרת קבצים FILES SERVER: הינו שרת המנותבים אליו קבצי העבודה מכל תחנות העבודה ברשת המחשבים ,כלומר כל קובץ שמשתמש עורך או כותב ישמר בשרת באופן אוטומטי.זאת דרך העבודה הפשוטה ביותר של שרתים.וכך אפשרי לגבות את כל החומר של המשתמשים בצורה יעילה ביותר.
שרת טרמינל terminal server: שרת המיועד בעיקר לעבודה מרחוק כלומר לארגון שיש לו סניפים במקומות גאוגרפיים רחוקים או לאנשים שעובדים מהבית.הייתרון בשרת זה הינו בכך שעל שרת זה יכולה להיות מותקנת תכנה אחת היכולה להיות בשימוש לכלל המשתמשים. לדוגמא: באם יש שלושים משתמשים בארגון במקום לקנות לכל תחנה את האופיס (office ) דהיינו לקנות שלושים תכנות אופיס, אפשרי לקנות אחת בלבד ולהתקינה על שרת הטרמינל שלשם ייתחברו המשתמשים (עם רישוי מתאים) וכך כולם יוכלו להפעיל את האופיס מתוך המחשב בעוד הארגון רכש רק תכנה אחת.
שרת דואר EXCHANGE שרת זה מקבל את כל הדואר של העסק ומנתבו למשתמשים המתאימים,אפשרי לשלוח דואר פנימי עסק אחד לשני וכן לשתף יומנים.שיתוף יומנים הינו דבר יעיל שבו המזכירה לדוגמא יכולה לקבוע פגישות לכמה עובדים מתוך היומן שלה וכן עובדים בתוך הארגון יכולים לקבוע פגישות אחד עם השני.
את כל סוגי השרתים אפשרי כעקרון להפעיל גם על שרת אחד בלבד שיהיה חזק במיוחד.אך ההמלצה היא לפרק לשני שרתים לפחות בכדי למנוע עומס ולפזר סיכונים.
אחרי התקנת השרתים יש לתחזקם באופן שוטף בכדי למנוע קריסת השרת וכן לבדוק תקינותו באופן קבוע. להוריד עידכונים,לבדוק האם יש מספיק מקום ,אנטי וירוס,ולבדוק את כל הלוגים וההודעות שהשרת מייצר ולטפל בהן מיידית.