מה עושים כאשר יש תקלה במחשב?

מה עושים כאשר יש תקלה במחשב? מזמינים טכנאי מחשבים או טכנאי רשתות

אשר אנו עומדים בפני תקלה במחשב וזקוקים לתיקון מחשבים יש לדאוג לתיקון המחשב ע"י טכנאי מחשבים מוסמך אך חשוב יותר – מיומן. כאשר מדובר על תקלה במחשב הביתי או באחת מתחנות העבודה ברשת המחשבים במשרד.

ההבדלים בין טכנאי רשתות לטכנאי מחשבים:

טכנאי מחשבים הינו בעל יידע בטיפול בתקלות במחשב בודד כלומר,איתור וירוס במחשב בודד יתבצע ע"י סריקת הטכנאי את המחשב בתכנת האנטי וירוס,באם הוירוס עדיין קיים (אנטי וירוס מכסה רק כ 70% מכלל הוירוסים הקיימים) כאן נכנס הנסיון והיידע של הטכנאי,הוא יבדוק שוב אם האנטי וירוס אכן עדכני ואם עדיין לא נתפתרת הבעיה יסיר את האנטי וירוס ויתקין אנטי וירוס אחר שמוכר לו ויודע להשתמש בכל מרכיביו.

הרכבת מחשבים-הרכבת המחשב הינה התמחותו של טכנאי מחשבים מרמת הלוח ועד המארז להרכיב את כל החלקים למחשב אחד,דבר זה מצריך נסיון ויידע בעיקר בחיווט החלקים אל הלוח אם ובמציאת והתקנת הדרייברים של מרכיבי החומרה.

תיקון מחשבים

טכנאי מנוסה יתקין מחשב מרמת החלק עד למערכת ההפעלה והדרייברים בכ30-45 דקות.

איתור תקלות חומרה-איתור התקלות של מרכיבי החומרה הינו דבר בו נדרש נסיון רב,לעיטים התקלה נראית כבעיה בדיסק הקשיח ומתבררת כבעיית זכרון.כאן הנסיון והיכולת הטכנית מדברים.טכנאי טוב יידע להשתמש בתכנות המורצות על המחשב בכדי לאתר תקלה תכנות אלו מצריכות יידע בשימוש בהן.

כמובן שצריך לקחת בחשבון כי מחוברים למחשב פריטים נוספים כגון מדפסת ,ראוטר,דיסק גיבוי חיצוני וכו' שטכנאי מחשבים חייב להכיר ולראות את כל התמונה.

טכנאי רשתות הינו בעל ידע רב בנוסף ליידע שישנו לטכנאי מחשבים מבין ומכיר רשתות מחשבים שונים ובעיקר מתמחה בשרתים.

רשת מחשבים היא למעשה מספר מחשבים המחוברים בינהם בכבלים או בדרך אלחוטית ויש קשר בינהן וכאשר יש שרת המחשבים מנותבים אליו.

מהי רשת מחשבים?

רשת מחשבים יכולה להיות רשת קטנה החל משני מחשבים ומעלה מעל חמישה מחשבים ייתכן ויותקן מחשב ראשי המקשר בין כל המחשבים. בד"כ עד עשרה מחשבים ברשת אין חובה בהתקנת שרת ואפשר להסתפק במחשב מעין שרת שהוא המחשב הראשי שאליו מתנקז החומר ועליו פועל הגיבוי בעסק ומגבה לכל המחשבים (אלא אם כן יש דרישה של חברת תוכנה מסויימת).כאשר הרשת גדולה יותר מעשרה מחשבים מומלץ להתקין שרת.שרת הינו מחשב חזק במיוחד הבנוי מראש להיות שרת ועליו מותקנת מערכת הפעלה של שרתים SERVER מערכת הפעלה זו הינה מורכבת מאוד וזקוקה לתחזוקה שוטפת וכאן נכנס לתפקידו טכנאי רשתות. בדרך כלל טכנאי זה בוגר קורס בכיר של תחזוקת שרתי מייקרוסופט ובעל תעודה מחברת מייקוסופט.הדבר החשוב הוא נסיון בעבודה עם שרתים ובכל תקלה טכנאי הרשת צריך לתת פתרון מהיר ויעיל מיכיוון שבנפילת שרת כל האירגון מושבת וכשמדובר בארגונים גדולים יכולים להיות מאות אנשים ללא עבודה מכיוון שהמחשב הראשי (סרבר) אינו תקין ובקריסה.

כמו כן טכנאי הרשת צריך להבין איך בנויה הרשת (כמה ראוטרים,סוויצ'ים וכו') וכן להבין את מבנה הרשת.חשוב לציין שתחזוקה שנתית שוטפת של השרת ורשת המחשבים הינה תנאי בסיסי לעבודה תקינה שבה בשגרה מתוחזק השרת כולל עדכונים שונים וטיפול בבעיות.

יש לציין כי הטכנאי יכול להיות טכנאי בעל ידע טכני טוב, אך אם אינו זמין ואינו יעיל הארגון שמחכה לו בבעיה מכיוון ששירות למחשבים חייב להיות יעיל וזמין .ועל כן תנאי הזמינות הגבובב חשוב ביותר כאשר שוכרים חברת מחשבים ויש לבדוק את כמות הטכנאים הקיימים בחברהלבדוק האם הם טכנאי רשתות או מחשבים, ולבקש שלפחות שני טכנאים יעברו חפיפה ברשת,מכיוון שאם טכנאי מחשבים אחד אינו זמין יש נוסף המכיר את רשת המחשבים ,דבר שייקל עליו את העבודה ויחסוך לו זמן רב.